Aktualności

Wspominamy artystów Jaszczurówki: Władysław Walczak-Baniecki (1934-2011)


W tym roku pod hasłem „Naskie świątki” odbędzie się XXXIV Wystawa Malarstwa na Szkle w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II w Zakopanem w Jaszczurówce. Podczas tej wystawy chcemy wydobyć wspomnienia o wybitnych artystach, którzy wnieśli nieoceniony wkład w ludowe malarstwo na szkle. W 10 rocznicę śmierci wspominamy śp. Władysława Walczaka-Banieckiego. Oto sylwetka artysty, kilka świadectw o życiu i twórczości. 
Władysław Walczak-Baniecki urodził się w 1934 r. w Kościelisku, malować zaczął od roku 1962. Po wielu próbach, pod wpływem malarstwa tradycyjnego, artysta zwrócił się w stronę typowo podhalańskiej tematyki świątków i scen zbójnickich. Wpływ tradycyjnego malarstwa uwidacznia się zwłaszcza w obrazach i pracach rysunkowych. Szczególnie interesujące jest tworzenie cyklów kolorystycznych, przechodzenie od barw pastelowych do ostrych, co stwarza niepowtarzalny nastrój malarstwa pana Władysława.

Władysław Walczak-Baniecki należy do najbardziej znanych i najwyżej cenionych twórców Podhala. Brał udział w bardzo wielu wystawach krajowych i zagranicznych uzyskał wiele nagród, odznaczeń i wyróżnień. Prace jego znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w muzeach etnograficznych całej Polski, ale nie tylko. Jego prace znajdują się także w muzeum Sztuki Naiwnej w Rio de Janeiro oraz muzeach w Chicago w Finlandii i w Paryżu. W 1976 roku otwarto w domu Walczaków regionalną izbę twórczą, która dla zwiedzających jest również galerią malarstwa na szkle. Jest laureatem nagrody imienia Oskara Kolberga (1977). Za całokształt działalności w założeniach kompozycyjnych został wyróżniony odznaką “Zasłużony Działacz Kultury”. W 2010 roku otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Zakopanego. Jego osiągnięcia zostały docenione odznaczeniem Gloria-Artis za całokształt twórczości. Artysta zmarł w maju 2011 roku, pozostawiając w swoim dorobku świadectwo wielkiego talentu oraz uznania odbiorców jego twórczości.

Po krótkim biogramie przytaczamy osobiste świadectwa o śp. Władysławie:
    „Mój tata był bardzo szlachetnym człowiekiem o dobrym sercu. Wspólnie z mamą tworzyli miłą atmosferę w domu. Tata jako malarz na szkle stworzył swój niepowtarzalny styl tegoż malarstwa. Pracował bardzo dużo. Mama zawsze go wspierała. Mój Tata był i pozostanie w moim sercu na zawsze. Dostałam od niego wiele cennych wskazówek na życie. Przekazał mi cały swój malarski i rzeźbiarski warsztat oraz jego tajniki. Jego skromność pokora i oddanie rodzinie pozostanie we mnie na zawsze. Przecież się spotkamy tato.” (Barbara Baniecka-Dziadzio - córka, także artystka)

    „Moje wspomnienia dotyczące Władysława Walczaka-Banieckiego są pełne uznania i podziwu dla jego wszechstronnych umiejętności. Często zastanawiałem się jak człowiek bez ukończenia szkoły budowlanej z wielką wprawą wykonuje stolarkę budowlaną czy inne specjalistyczne prace przy budowie domu. Jego pasja malarska podczas malowania na szkle udzielała się nam wszystkim. Szczególnie jeśli chodzi o kolorystykę. Jako człowieka wspominam Władysława Walczaka Banieckiego jako życzliwego i serdecznego.” (Bogdan Dziadzio - zięć, artysta)

Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar jakim jest dla nas osoba śp. Władysława. Cieszymy się, że w tym roku w naszej galerii będzie możliwość zobaczenia jego prac. Zapraszamy więc do galerii w kaplicy na Jaszczurówce!

Kilka obrazów Władysława Walczaka-Banieckiego można obejrzeć w dziale ARTYŚCI pod tym linkiem.