Ś.p. Władysław Walczak-Baniecki urodził się w 1934 r. w Kościelisku.
Malować zaczął od roku 1962.
Po wielu próbach, pod wpływem malarstwa tradycyjnego, artysta zwrócił się w stronę typowo podhalańskiej tematyki świątków i scen zbójnickich. Wpływ tradycyjnego malarstwa uwidacznia się zwłaszcza w obrazach i pracach rysunkowych. Szczególnie interesujące jest tworzenie cyklów kolorystycznych, przechodzenie od barw pastelowych do ostrych, co stwarza niepowtarzalny nastrój malarstwa pana Władysława.
Władysław Walczak-Baniecki należy do najbardziej znanych i najwyżej cenionych twórców Podhala. Brał udział w bardzo wielu wystawach krajowych i zagranicznych uzyskał wiele nagród, odznaczeń i wyróżnień. Prace jego znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w muzeach etnograficznych całej Polski, także w muzeum Sztuki Naiwnej w Rio de Janeiro, oraz muzeach w Chicago w Finlandii i w Paryżu. W 1976 roku otwarto w domu Walczaków regionalną izbę twórczą, która dla zwiedzających jest również galerię malarstwa na szkle. Jest laureatem nagrody imienia Oskara Kolberga (1977), za całokształt działalności w założeniach kompozycyjnych Zasłużony Działacz Kultury. W 2010 roku otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Zakopanego. Jego osiągnięcia zostały docenione odznaczeniem Gloria-Artis za całokształt twórczości.
Artysta zmarł w maju 2011 roku, pozostawiając w swoim dorobku świadectwo wielkiego talentu oraz uznania odbiorców jego twórczości.