Historia Galerii Malarstwa na Szkle
Galeria powstała w 1988 r. z inicjatywy opiekujących się nią do dzisiaj kleryków z Wyższego Seminarium Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie. Pomysłodawcą zorganizowania galerii malarstwa na szkle w Kaplicy Witkiewiczowskiej był kleryk Jarosław Gamrot. Znani, zasłużeni w Polsce i za granicą twórcy podhalańscy prezentowali, a niektórzy nadal prezentują w niej swoje prace. Należą do nich:
- Barbara Baniecka-Dziadzio
- Bogdan Dziadzio
- Janina Czech-Kapłan
- Stanisława Czech-Walczak
- Zofia Fortecka
- Magdalena Fortecka
- Janina Jarosz-Walczakowa
- Krzysztof Karasek
- śp. Jan Kosiński
- Anna Liscar
- śp. Ewelina Pęksowa
- Jolanta Pęksa
- Anna Pitoń-Bachleda
- Anna Stopka-Słowińska
- Adam Słowiński
- śp. Władysław Walczak-Baniecki
- śp. Zdzisław Walczak
- Marta Stasiowska-Walczak
- Anna Madeja ze Szczawnicy
- śp. Jan Fudala z Rabki
- Piotr Piotrowski z Rabki
- Stanisław Wyrtel z Zubrzycy Górnej
Niektórzy z nich przyczynili się w latach sześćdziesiątych do odrodzenia zakopiańskiej sztuki malowania na szkle, a zamiłowanie do niej wszczepili młodszemu pokoleniu.
Artyści chętnie udostępniają swoje prace wdzięczni za możliwość wystawiania swoich dzieł w podziemiach pięknego i słynnego zabytku sztuki sakralnej, jakim jest kaplica na Jaszczurówce. Prezentowanie twórczości w galerii, którą co roku odwiedzają rzesze turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy, dodatkowo mobilizuje artystów do podejmowania tematów i form religijnych, skłania do głębokich refleksji, artystycznego wyrazu podhalańskiej religijności oraz często osobistego świadectwa ich wiary. Coroczne wernisaże są atrakcyjną formą spotkań twórców, wymianą doświadczeń oraz inspiracją do rozwoju talentu i warsztatu artystycznego.
Sama wystawa trwa z reguły od pierwszej niedzieli lipca do ostatniej niedzieli sierpnia. Bardzo często zachwyt nad pięknem sztuki ludowej, którą prezentują podhalańscy twórcy jest okazją do wyrażenia wdzięczności wobec artystów, ale przede wszystkim wobec Boga. I to jest właśnie głównym celem prowadzenia galerii – aby poprzez piękno, które jest dziełem człowieka widzieć coś więcej, widzieć w tym obecność Boga. Duchowa aura jaka panuje w galerii powoduje, że wielu turystów powraca tu co roku, a nawet odwiedza ją nawet po kilka razy i za każdym razem potrafiąc znaleźć i doświadczyć czegoś nowego. W 2018 roku galeria obchodziła jubileusz 30-lecia swojego istnienia, a jej tytuł brzmiał „Maryja w historii naszej”. Chcieliśmy przez to podkreślić szczególną relację Maryi do całego Kościoła, ale także do każdego z nas. Dodatkowym motywem były szczególne jubileusze związane z osobą Maryi, takie jak: 100-lecie objawień w Fatimie, 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie, 300-lecie koronacji wizerunku Maryi Królowej Polski na Jasnej Górze i 50-lecie koronacji wizerunku Bolesnej Królowej Polski w sanktuarium w Licheniu.