Aktualności

Wystawa 2016: "Powołanie"


Do końca wakacji można oglądać XXIX Wystawę Malarstwa na Szkle w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej na Jaszczurówce. Temat to „Powołanie”. Wernisaż odbył się 2 lipca.
Galeria mieści się pod słynną kaplicą na Jaszczurówce, gdzie duszpasterzują ojcowie marianie. Wystawę zaś od lat przygotowują bracia klerycy - w tym roku byli to Mateusz Cielecki i Kacper Pawlak.

Tematem wystawy jest powołanie. - Wierzymy, że zaproponowany przez nas temat wystawy będzie okazją do zauważenia postaci, które mogą być dla każdego z nas źródłem inspiracji i wzorem do naśladowania. Ponadto naszą intencją było sięgnięcie również do korzeni ludowego malarstwa, w którym od początku obecne były wizerunki świętych patronów - mówią bracia marianie.
Zwracają uwagę także na jeden ważny fakt związany z wystawą. - Cieszymy się z kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego, naszego założyciela. On też w swoim portrecie jest obecny na wystawie i pokazuje, że swoje powołanie wypełnił do końca - zauważają marianie.

Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt bardzo ładnych i wyjątkowych prac, głównie rysunki na szkle, ale są też płaskorzeźby. Swoje prace pokazują znani i cenieni artyści z Podhala, Spisza, Orawy czy Pienin: Barbara Baniecka-Dziadzio, Bogdan Dziadzio, Magdalena Fortecka, Zofia Fortecka, Agnieszka Górkiewicz, Krzysztof Karasek, Anna Liscar, Anna Madeja, Piotr Piotrowski, Jolanta Pęksa, Anna Stopka-Słowińska, Marta Walczak-Stasiowska, Stanisław Wyrtel, Janina Jarosz, Janina Walczak-Budzicz. Nie zabrakło też prac nieżyjących już artystów - Jana Kosińskiego i Eweliny Pęksowej.

Honorowy patronat nad wystawą objął Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, a patronat medialny - "Gość Niedzielny".

Artykuł pochodzi ze strony krakowskiej edycji „Gościa Niedzielnego”:
https://krakow.gosc.pl/doc/3271008.Powolanie-na-szkle