Aktualności

Wystawa 2015: "Czas ucieka – wieczność czeka"


Już po raz kolejny w Galerii Malarstwa na Szkle w kaplicy na Jaszczurówce można oglądać nową ekspozycję. Wernisaż wystawy pt. "Czas ucieka – wieczność czeka" odbył się w sobotni wieczór 4 lipca.
Galeria Malarstwa na Szkle, prowadzona przez Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie, już od 26 lat jest jedyną regionalną galerią malarstwa typowego dla Podhala, co roku, systematycznie gromadzącą prace 18 artystów z Zakopanego oraz z najbliższych okolic. Organizowana jest zawsze w podziemiach kaplicy Witkiewiczowskiej Serca Jezusowego w Jaszczurówce.

- Miejsce to, cieszące się szczególnym zainteresowaniem odwiedzających turystów, jest  idealne dla szerzenia techniki malarstwa na szkle, spotkań z artystami malarzami i rozpowszechniania typowej sztuki religijnej – mówił na wernisażu ks. dr Tomasz Nowaczek, rektor Seminarium Księży Marianów w Lublinie.

Wernisaż był poprzedzony Mszą św. w kaplicy na Jaszczurówce, która jest bardzo cennym zabytkiem, bo powstała ponad 100 lat temu i jest perełką stylu zakopiańskiego. Zaprojektował ją sam Stanisław Witkiewicz. Wspólną modlitwę uświetnił Bukowiański Chór Parafialny z Bukowiny Tatrzańskiej pod dyrekcją Jacka Hyżnego.

Wystawa czynna będzie do 30 sierpnia codziennie w godz. 10-16.30, wstęp wolny. Na miejscu informacji udzielają bracia marianie Piotr Szyperski i Mateusz Cielecki, którzy wzięli na siebie w tym roku trud organizacji wystawy.

W wernisażu wziął udział również marianin ks. Mirosław Goliński, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Cyrhli w Zakopanem, w granicach której leży kaplica na Jaszczurówce. Byli także ks. prof. Bogumił Gacka MIC z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przedstawiciele władz Zakopanego, które wspomaga od lat finansowo galerię, a burmistrz Leszek Dorula objął honorowy patronat nad wystawą.

Artykuł pochodzi ze strony krakowskiej edycji Gościa Niedzielnego
https://krakow.gosc.pl/doc/2576745.Czas-ucieka-wiecznosc-czeka

Fotorelację z tegorocznej wystawy można obejrzeć w dziale "Poprzednie wystawy".