Bożena Doleżuchowicz-Mickiewicz

Bożena Doleżuchowicz-Mickiewicz
Urodziła się w Zakopanem, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. 
Pochodzi z rodziny z artystycznymi tradycjami. 

Jej ojciec, Adam Doleżuchowicz, był znanym i cenionym artystą ludowym, rzeźbiarzem i malarzem. To on zrodził w artystce pasję do sztuki. Z jego inspiracji ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Pięknych im. A. Kenara. Wprawdzie doskonaliła się w rzeźbę, ale jak sama o sobie mówi – bliżej mi było i jest do malarstwa. 
Artystka malowaniem na szkle zajęła się stosunkowo późno. W swoich przedstawieniach sięga do malowania ojca, ale nie jest to bierne naśladownictwo. Prace artystki są bowiem bardzo oryginalne.
Krótko po maturze wyemigrowała do Szwecji, gdzie łączyła pracę zarobkową z malarstwem. Uczestniczyła w kilku wystawach w Sztokholmie i Uppsali. Do kraju wróciła w 2004 r. i osiedliła się w domu swoich dziadków w Kościelisku. Od powrotu do Polski w pełni poświęca się malarstwu. W centrum zainteresowań malarki znajdują się kwiaty. Artystka wiele jeździła po świecie, toteż miała okazję podziwiać różne cuda natury. To piękno malarka pragnie uchwycić w swoich pracach. 
Malarka nie zamyka się jednak w jednym temacie. Pośród jej prac znajdują się także przedstawienia świętych oraz scenki rodzajowe. Lubi dzielić się swoimi pracami. W domu, w Kościelisku, ma swoją galerię chętnie odwiedzaną przez innych pasjonatów sztuki i turystów. 

Pani Bożena jest osobą zafascynowaną człowiekiem. Cieszy ją bardzo, że jej obrazy się podobają, ponieważ dodaje jej to zapału do dalszej pracy artystycznej.
Artystka po raz pierwszy wystawiała swoje prace w galerii Jaszczurówka w 2020 roku. Mamy nadzieję, że jej prace będzie można jeszcze długo tu podziwiać.