Jolanta Pęksa

Jolanta Pęksa jest artystką doskonale znaną w środowisku twórców Zakopiańskich. 
Urodziła się w 1952 roku w Sopocie, ale z Zakopanem jest związana od dzieciństwa. 
W roku 1975 poślubiła syna wybitnej artystki zakopiańskiej – Eweliny Pęksowej.

Dzięki sprzyjającej rozwojowi talentu atmosferze rodzinnej Pęksów oraz wskazówkom Eweliny Pąsowej artystka zaczęła w 1976 malować na szkle. W kolejnych latach zaczęła wystawiać swoje obrazy i czynnie uczestniczyć w licznych konkursach za co otrzymała m.in. w roku 1985 Artystyczną Nagrodę Młodych I Stopnia imienia Stanisława Wyspiańskiego przyznaną przez Biuro do Spraw Młodzieży Urzędu Rady Ministrów, a w roku 2006 za dokonania artystyczne i dorobek twórczy nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane. Wyrazy uznania dla tej twórczości stanowią również wystawy indywidualne (39) i zbiorowe (ponad 200) w kraju i za granicą (np. Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Danii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii czy Finlandii). Jej obrazy znajdują się w zbiorach Państwowych Muzeów Etnograficznych (Warszawie, Krakowie, Toruniu) oraz Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Wł. Orkana w Rabce, Muzeum wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum Okręgowego w Jeleniej Górze, a także kolekcjach prywatnych zarówno w kraju jak i za granicą.

W swojej twórczości artystka nawiązuje do tradycyjnego stylu malarstwa na szkle poświęconego tematyce sakralnej. Rozwinęła również nowe wątki tematyczne tj. myślistwo, zbójnictwo, sceny rodzajowe w postaci tradycyjnych obrzędów podhalańskich oraz wzbogaciła motywy dekoracyjne używając płatków złota. 

Malarka jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, mieszka w Zakopanem, a we własnym domu posiada pracownię malarską – „Izbę Twórczą”, udostępnioną do zwiedzania, gdzie oprócz licznych obrazów na szkle można podziwiać kolekcję starych ludowych skrzyń i mebli oraz sprzętu pasterskiego.

Z Galerią w Jaszczurówce jest związana od samego początku jej istnienia.

 
Zapraszamy do obejrzenia filmów z Artystką: