Anna Liscar

Anna Liscar urodziła się i mieszka w Zakopanem.
W latach 1980-2009 pracowała w bibliotece muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, a od roku 2000 kierowała tym działem. Równocześnie redagowała wydawnictwa Muzeum Tatrzańskiego oraz Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego. Kolekcja dawnego malarstwa na szkle, zgromadzona w muzeum, zainspirowała ją do malowania na szkle. W roku 1986 zaczęła uczyć się malować na szkle pod kierunkiem, pracujących w muzeum Tatrzańskim: etnografa, kustosz Heleny Średniawy oraz artysty plastyka Eugeniusza Rodzika. Swoje obrazy zaczęła prezentować w roku 1988.

Własne prace prezentowała na licznych wystawach w kraju, między innymi w Ciechanowie, na Kozińcu, w Krakowie, w Łopusznej, Gdańsku oraz w Zakopanem. W roku 2004 wzięła udział w wystawie „Tatry złota polska legenda”. Kolekcja muzeum Tatrzańskiego w Bordeaux. 1988 roku zdobyła wyróżnienie w konkursie „Zbójnictwo karpackie w malarstwie na szkle”, natomiast 2 lata później zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie „Malarstwo na szkle” organizowanym przez zarząd spółdzielni „Millennium” w Krakowie.
W latach 90. rozpoczyna współpracę z zakopiańskimi galeriami: Galerią „Yam” oraz Galerią Sztuki Współczesnej „Dom Doktora” w których prezentuje swoje prace. Od kilku lat corocznie bierze udział w wystawach malarstwa na szkle w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im Jana Pawła II w kaplicy witkiewiczowskiej Serca Jezusowego w Zakopanem Jaszczurówce.

Zapraszamy do obejrzenia filmów, na których Anna Liscar opowiada o sobie i swojej twórczości: