Anna Bogucka

Anna Bogucka jest absolwentką technikum hotelarskiego, ale można o niej powiedzieć, że z powołania jest malarką obrazów na szkle.
Jak sama mówi o sobie, jej obrazy powstają niejako z wewnętrznego przymusu tworzenia. W swojej dziedzinie wyróżnia się oryginalnym podejściem do tematu.

Zainspirowana oryginalnością i bogactwem kultury podhalańskiej, a także bardzo mocno sentymentalnie związana ze swoim regionem, postanowiła utrwalać to wszystko na swoich obrazach. Artystka lubi malować w sposób naiwny i prosty, nawiązując do tradycyjnej dla Podhala ludowej sztuki malarstwa na szkle, a jednocześnie jej obrazy pełne są symboliki, oryginalności i nowoczesności. Jej dzieła nie tyle się ogląda, co czyta. Malarstwo Anny Boguckiej urzeka, cieszy się świeżą spontanicznością, nie pozwala na obojętność.

Pani Anna jest także utalentowaną poetką. Jej wiersze są nieskażone modnymi trendami literackimi, czy naśladowczymi tendencjami. Można jedynie mówić o kontynuacji lirycznej linii Hanki Nowobilskiej z Białki Tatrzańskiej. Jej poezja odznacza się przyjaźnią do ludzi, zakochaniem w górach i w ogóle w całym Podhalu.

„Tatry i Podhale
Ziemio ukochana
Tutaj każda skała
Czuje dotyk Pana”
[Fragment wiersza Anny Boguckiej pt. „Moja Ziemia”]

Artystka może się poszczycić wieloma nagrodami w konkursach artystycznych w Polsce i za granicą, a także wieloma wystawami zbiorowymi i indywidualnymi. Do jej największych osiągnięć można zaliczyć otrzymanie Nagrody im. Władysława Hasiora w 2006 roku, a także to, że jej praca pt. „ Drzewo życia” widnieje na okładce albumu podarowanego Papieżowi.

 
Prace Anny Boguckiej można od kilku lat podziwiać w naszej Galerii na Jaszczurówce oraz w autorskiej galerii prowadzonej wespół z mężem Eugeniuszem Boguckim pod adresem ul. Smrekowa 11 Zakopane.