Aktualności

Wystawa 2008: "Ikona"


W dniu 21 czerwca 2008 roku w kaplicy Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce nastąpiła uroczysta inauguracja 21 wystawy obrazów na szkle malowanych. W tym roku tematem przewodnim jest: "Ikona".
W uroczystym otwarciu Galerii uczestniczyli: władze miasta z burmistrzem na czele, przełożony mariańskiego domu zakonnego w Lublinie ks. dr Artur Radacki MIC, przełożony domu zakonnego na Cyrhli ks. Mirosław Goliński, artyści wystawiający swoje prace w mariańskiej galerii oraz miłośnicy tego typu malarstwa. Uroczystość otwarcia poprzedziło Nabożeństwo Ikony, które odbyło się w kaplicy Serca Pana Jezusa. Liturgii tej przewodniczył ks. Krzysztof Babik MIC, który w swojej homilii starał się przybliżyć duchowy aspekt świętych obrazów, jakimi są ikony. Po nabożeństwie wystąpił zespół góralski z naszej parafii na Cyrhli. Następnie wszyscy udali się do podziemi kaplicy, gdzie w sposób uroczysty dokonano otwarcia tegorocznej galerii. Od tego momentu można było podziwiać piękne obrazy na szkle malowane okolicznych artystów. Zwieńczeniem otwarcia galerii było grillowanie, gdzie każdy z uczestników po uczcie duchowej, mógł posilić także ciało. 

Organizatorzy, którymi są seminarzyści ze Zgromadzenia Księży Marianów, wyjaśniają temat tegorocznej ekspozycji: - "Ikona przyciąga nas często przede wszystkim swoimi walorami artystycznymi. Jednakże pojmowanie ikony jako dzieła sztuki mającego zaspokoić nasze wymagania estetyczne jest istotne, lecz nie najważniejsze. Ikona oprócz wielkiego bogactwa artystycznego posiada znacznie większe bogactwo duchowe. Malowanie na szkle podobne jest do pisania ikon. Wymaga cierpliwości, skupienia, modlitwy, refleksji, podobnie jak ludzkie życie".

Wystawa - z możliwością zakupu dzieł - potrwa do 14 września. Czynna jest codziennie w godzinach od 10.00 do 17.00.

Fotorelację z tegorocznej wystawy można obejrzeć w dziale „Poprzednie wystawy”.