Aktualności

Wystawa 2017: "Maryja w historii naszej"


Tegoroczny wernisaż odbył się 8 lipca w podziemiach kaplicy witkiewiczowskiej w Zakopanem-Jaszczurówce. Wystawa zatytułowana: "Maryja w historii naszej" organizowana jest przez kleryków z Seminarium Księży Marianów w Lublinie.
W galerii można zobaczyć dzieła ponad 18 artystów z Zakopanego i Podhala, m.in. śp. Eweliny Pęksowej i Jolanty Pęksy, Zofii Forteckiej, Anny Liscar (której prace widnieją na obrazkach abp. Marka Jędraszewskiego), Anny Madeji, Barbary Banieckiej-Dziadzio i Bogdana Dziadzio, Marty Walczak-Stasiowskiej i Agnieszki Górkiewicz.

Artyści na obrazach malowanych na szkle przedstawiają Matkę Bożą wedle tematu tegorocznej wystawy: "Maryja w historii naszej".

- Obchodząc wielkie uroczystości maryjne, jak rocznica objawień w Fatimie, okrągłe rocznice koronacji obrazów jasnogórskiego i licheńskiego, spotykając Maryję jako Gaździnę Podhala i Królową Tatr, ostatecznie wchodzimy z Nią w relację jako naszą Matką, Orędowniczką, która się wstawia za nami, oraz jest wzorem do naśladowania, gdy jawi nam się jako ikona Kościoła uwielbionego. I tak relacja ta przyjmuje formę bardzo osobistą i głęboką, przekraczającą ziemską rzeczywistość, oraz prowadzi do Boga. Taką prawdę o Matce Pana odkrywamy w licznych obrazach, w których przejawia się wiara w bliskość i wsparcie Maryi, w Jej nieustanną i czułą obecność pośród nas, która ujawnia się pośród wielu Jej wizerunków - tłumaczy kleryk Mateusz Cielecki.

W wernisażu wzięli udział artyści, których prace można oglądać w galerii, ich rodziny, przyjaciele, przedstawiciele władz Zgromadzenia Księży Marianów i zakopiańskiego samorządu.

Fotorelację z tegorocznej wystawy można obejrzeć w dziale "Poprzednie wystawy".