Zofia Fortecka

Zofia Fortecka - artystka mieszkająca i tworząca w Zakopanem.
Jej dom i pracownia znajdują się na Krzeptówkach, gdzie od pokoleń budowali swoje domy jej przodkowie, z góralskich rodów Stopków i Krzeptowskich. 
Pierwsze próby malarskie podjęła na początku lat 80. Sięgnęła po tradycyjną dla ludowej sztuki Podhala technikę malowania na szkle, ale jej oryginalna sztuka nie czerpie z tych źródeł. Artystka tworzy unikalne miniatury na szkle komponowane w formie tryptyków i krzyży. W jej pracach można odnaleźć przede wszystkim wątki biblijne, fascynujące Żywoty świętych, wizerunki Madonn, a także sceny z średniowiecznego życia.

W 1987 roku Zofia Fortecka uzyskała, przyznany jej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, status artystki profesjonalnej. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. W swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt wystaw, w tym w kilkunastu krajach Europy w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, którym towarzyszyło uznanie krytyków i znawców sztuki.

Dzieła Zofii Forteckiej rokrocznie ubogacają Galerię Religijnej Sztuki Ludowej w zakopiańskiej kaplicy w Jaszczurówce. Współpracując z księżmi marianami, artystka przygotowuje miniatury nawiązujące do tematów sakralnych. Jej dorobek świadczy nie tylko o oryginalności wypracowanej techniki malowania, ale także o wiedzy biblijnej oraz zdumiewającej wiedzy z zakresu żywotów świętych, których życiowe sceny oddają miniaturowe szkiełka, łączone w piękne tryptyki lub oryginalne oprawy w kształcie Krzyża. Goście galerii religijnej sztuki ludowej w Jaszczurówce z zachwytem podziwiają prace Zofii Forteckiej.

Zachęcamy do obejrzenia filmu "Urodzeni artyści" o twórczości p. Zofii Forteckiej i jej córki Magdaleny.
Film dostępny jest w serwisie vod.tvp.pl pod tym adresem.


Zapraszamy także do obejrzenia filmu, w którym Pani Zofia opowiada o swej twórczości (film z kanału Culture.pl):