Marta Stasiowska-Walczak

Marta Stasiowska-Walczak jest artystką uprawiającą tradycyjne malarstwo na szkle i hafciarstwo.
Córka Zdzisława Walczaka znanego twórcy ludowego uhonorowanego nagrodą im. Oskara Kolberga, i Zofii zd. Zych wieloletniej członkini góralskiego zespołu im. Klimka Bachledy.

Pani Marta jest absolwentką Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na Wydziale Zdrowia. Ponad 30 lat była pielęgniarką w Zakopiańskim Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego, gdzie przez 16 lat (do przejścia na emeryturę) pełniła obowiązki pielęgniarki oddziałowej w oddziale neonatologicznym. Obecnie pracuje w Specjalistycznym Szpitalu Chorób Płuc im. Klary Jelskiej.

Malarstwem na szkle zajęła się stosunkowo późno. Pierwsza wystawa odbyła się w 2004 roku w zakopiańskiej karczmie “U Wnuka”. Obrazy na szkle artystki etnografowie uznają za jedne z najbardziej tradycyjnych spośród malowanych aktualnie na Podhalu. Malowane na czarnym tle, są przejrzyste, z dopracowaną kreską, czytelną jednoznaczną kolorystyką. Jej ulubionym motywem jest Matka Boża w znanych, tradycyjnych przedstawieniach oraz wersjach, które malarka sama wymyśla. Maluje też anioły i świętych, czasem scenki rodzajowe. 

Marta Stasiowska-Walczak jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Ponadto pełni funkcję za-cą Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w MOIPiP w Krakowie. Jej prace prezentowane były na 28 wystawach indywidualnych i około 100 wystawach zbiorowych. Znajdują się w kolekcjach muzeów etnograficznych w Polsce oraz w zbiorach prywatnych w wielu krajach Europy i USA.

Z wielu nagród i wyróżnień do najbardziej znaczących należą:
  • 2011 r. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • 2014 r. Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis,
  • 2017 r. Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej,
  • 2018 r. Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej.
  • 2020 r. Doroczna Nagroda Burmistrza Zakopanego
Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Marta Stasiowska-Walczak opowiada o historii swojego malarstwa. Film został nakręcony w 2020 r. w ramach serii Spotkania z zakopiańskimi twórcami: