Janina Walczak-Budzicz urodziła się w 1950 r. w Zakopanem.
Jest mocno związana z góralską tradycją, sztuką plastyczną i literaturą. Poezję uprawia od 1969 r., a na szkle maluje od 1975 r.
Popularnej na Podhalu techniki malowania na szkle nauczył ją pierwszy mąż – Zdzisław Walczak, nieżyjący już znany i szanowany zakopiański twórca ludowy. Dorobek artystyczny Janiny Walczakowej-Budzicz był prezentowany na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju (Zakopane, Warszawa, Białystok, Kazimierz n/Wisłą, Radom, Toruń, Zielona Góra, Łódź, Wrocław, Kalisz, Kraków, Rabka, Częstochowa, Lublin, Wągrowiec, Szczecin, Katowice), za granicą (Norwegia, Rosja, Niemcy, Austria, Francja, Kanada, Japonia, Chiny – Pekin, Peru – Lima oraz Słowacja – Nitra, Detva, Puchov, Stary Smokovec, Tatranska Lomnica, Terchova – na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Janošikove Dni").
Janina Walczak-Budzicz jest również uznaną poetką, publicystką i działaczką społeczną. Pisała gwarą i językiem literackim, także w języku słowackim. Kilkanaście lat współpracowała z ośrodkami kultury na Słowacji, organizując wystawy podhalańskiej twórczości ludowej, swoje własne oraz wystawy twórców słowackich w Polsce. Uczyła również malarstwa na szkle dzieci i młodzież słowacką. Prowadziła kursy malowania na szkle w Polsce: w Lublinie – dla Polonii z Francji przy UMCS-sie, w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Toruniu i w Zakopanem – kurs dla dorosłych i dla dzieci w Związku Podhalan oraz nauczanie w szkołach i w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu. Była założycielem i wieloletnim prezesem Tatrzańskiego Koła Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz wiceprezesem Zarządu Głównego STL jednej kadencji.
W latach 90-tych prowadziła w regionalnym radiu „Alex” dwie autorskie audycje radiowe: etnograficzną, pt. “W malowanej skrzyni" i "Horni chłopcy" – o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Zorganizowała ponad 30 monograficznych wystaw twórców ludowych Podhala oraz zaprojektowała oprawę graficzną paru z nich. Od 2001 r. do 2006 r. prowadziła w Zakopanem wystawienniczą Galerię Sztuki Politechniki Krakowskiej "Stara Polana", uczestnicząc w organizacji comiesięcznych wernisaży, oraz samodzielnie organizując koncerty, spektakle teatralne, spotkania literackie i muzyczne, posiady regionalne, promocje książek, itp. Twórczość malarska Janiny Walczakowej-Budzicz uhonorowana została wielokrotnie nagrodami w konkursach krajowych i międzynarodowych (Dni Kultury Europejskiej w Częstochowie). Za działalność artystyczną i społeczną otrzymała odznaczenia: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości i propagowanie kultury ludowej, odznakę Zasłużony Działacz Kultury oraz Zasłużony dla Związku Podhalan i Regionu Podhala. W 2004r. otrzymała prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej i całokształt pracy w tej dziedzinie.
Tekst opracowany przez Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze (autoryzowany).
W 2012 roku otrzymuje już po raz drugi stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na które opracowuje program – 15 obrazów „Moja Pasja” (14 stacji Drogi Krzyżowej, nawiązującej do historii Polski i Europy oraz Siedmiu Grzechów Głównych + Zmartwychwstały Chrystus „Alfa i Omega” ). W programie przewidziano wystawy „postypendialne”, które przez parę lat, zmiennie były organizowane w różnych miejscach. Poniżej wykaz tychże:
- Wystawa w Galerii Środowisk Twórczych przy kościele na Placu Teatralnym w Warszawie – 2013 r.
- Wystawa w Instytucie Słowackim na Starym Mieście w Warszawie – 2013 r.
- Wystawa w Galerii Dzwonnica w Wilanowie – Warszawa – 2013 r.
- Wystawa w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach – 2014 r.
- Wystawa w MDK Wołomin – 2015 r.
- Wystawa w Galerii Dobre Miejsce przy Uniwersytecie im. Kard. Stefana Wyszyńskiego – Warszawa 2016 r.
Malarka bierze udział od paru lat w Wielkich Świątecznych Kiermaszach, jakie na dwa tygodnie przed każdymi świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy organizuje Muzeum Etnograficzne w Warszawie, w swoich murach.