Jan Kosiński

Śp. Jan Kosiński urodził się w 1931 roku w Zakopanem.
Ukończył państwowe liceum sztuk plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w roku 1959 Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Uprawiał malarstwo na szkle i grafikę. Pracował jako wykładowca malarstwa i rysunku w młodzieżowym Centrum Kultury w Zakopanem. Wystawiał od 1959 roku i uczestniczył w wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych między innymi w Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Francji, Czechach i Rosji. Prace pana Jana znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą oraz w muzeum Tatrzańskim w Zakopanem w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w Muzeum Śląskim we Wrocławiu.

Malarstwo Jana Kosińskiego, należącego do współczesnych klasyków tej regionalnej techniki, charakteryzuje się bogatą kolorystyką oraz jednolitym czarnym bądź czerwonym tłem. Artysta umiłował przedstawienia madonn, które umieszczone w centrum obrazu otoczone są licznymi zdobieniami, a wśród nich dominują kompozycje kwiatowe. Madonny Jana Kosińskiego, zarysowane tradycyjnym czarnym lub białym konturem, zachwycają wyrazistością twarzy i spojrzenia, z charakterystycznymi długimi, smukłymi dłońmi. Wśród obrazów o tematyce sakralnej nie brakuje również przedstawień świętych, zazwyczaj otoczonych zwierzętami w ich naturalnym, leśnym pejzażu, nierzadko na tle gór.