Jan Fudala

Ś.p. Jan Fudala, którego nazywano „Jaśkiem z Gorców”, urodził się w 1951 r w Dobrzykowicach.
Był absolwentem zakopiańskiego liceum technik plastycznych im A. Kenara oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Przez wiele lat Jan Fudala był instruktorem narciarskim, równolegle prowadząc szeroką działalność w propagowaniu kultury góralskiej. Był pomysłodawcą między innymi święta poezji góralskiej. Tworzył (bądź współtworzył) zespoły góralskie ze sceny tańca, teatru oraz literatury. Sam pisał, malował, występował na scenie oraz zachwycał osiągnięciami sportowymi.

Artysta uprawiał różne techniki: pastele, olej, akwarelę, rysunek, ale najbliższe było mu malarstwo na szkle. Wskrzesił i propagował tę typową dla kultury góralskiej technikę malarską. Obrazy na szkle Fudali nie mieszczą się jednak w nurcie typowego regionalizmu. Są góralskie w tematyce i stylistyce, ale jego święci, diabły, zbójnicy nie są statyczni. Artysta stosował dynamiczną kreskę, jego obrazy są bardzo żywiołowe, takim on zresztą sam był jako człowiek. Jego dzieła cechuje niezwykłe wyczucie kolorów czystych oraz tendencja do lekkiej deformacji.

Miał w swoim dorobku ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. W roku 2008 otrzymał medal „Zasłużony dla kultury Gloria Artis” przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność w krzewieniu kultury góralskiej. 

Zginął tragicznie 6 stycznia 2008 roku w Chabówce, pozostawiając w Podhalańskiej twórczości ślad wielkiego artysty i malarza.