Barbara Baniecka-Dziadzio urodziła się w 1960 r. w Zakopanem.
Kontynuuje rodzinne tradycje malarstwa na szkle, które przyjęła od swojego ojca, znanego malarza na szkle Władysława Walczaka-Banieckiego.
Jej pierwsze prace nawiązują do stylu malarstwa ojca, ale w krótkim czasie artystka znalazła własną formę wypowiedzi na szklanej tafli.
O malarstwie pani Barbary powiedział kiedyś dr Aleksander Błachowski, znany polski etnograf i historyk sztuki:
„W malarstwie na szkle obrazy Barbary Banieckiej-Dziadzio są ewenementem (…). Trzeba uznać złociste prace zakopiańskiej artystki za kontynuację sławnych tradycji obrazów ludowych popularnych w XIX wieku na Podhalu. Uwolniwszy się od wzorców swojego znanego ojca, stworzyła swój własny styl, absolutnie oryginalny i różny od pozostałych kilkunastu malarzy podhalańskich, nie stosuje żadnych cytatów z muzealnych obrazów na szkle, ale wkrótce wniosła zupełnie nowe wartości do naszej kultury artystycznej, nie tylko ludowe".
Pani Barbara uczestniczyła w wielu konkursach i wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, między innymi we Francji, Hiszpanii, Finlandii, Austrii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Swoje prace wystawiała także w galerii “African Window” w Republice Południowej Afryki. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych w Polsce i za granicą, a także w zbiorach prywatnych. Zdobią też obiekty sakralne. Droga krzyżowa autorstwa pani Barbary ozdobiła prywatną kaplicę w apartamentach papieskich Jana Pawła II w Licheniu. Malarka jest też autorką wyposażenia kaplicy w innych domach zakonnych księży Marianów. Każdego roku latem w kaplicy księży Marianów na Jaszczurówce można oglądać jej obrazy.
Pani Barbara prowadzi także warsztaty malarstwa na szkle oraz warsztaty technik hobbystycznych. Malarka za swój dorobek twórczy otrzymała prestiżową państwową nagrodę imienia Stanisława Wyspiańskiego, a także medal zasłużony działacz Kultury.